VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Genetika vs. doping
Zakázané látky | 09.02.2008 18:05:10 | redakce | zobrazeno : 6448x | komentáře : 1

Než se začneme plně věnovat zakázaným látkám a jejich vlastnostem, tak bych vám chtěl říci něco o tělesné genetice a o tom, že ne všichni, kteří mají obrovské svaly, si je vybudovali dřinou a vyváženou stravou....

      Účelem tohoto článku není přesvědčit ty z vás, kteří přemýšlíte o tom, že si začnete vypomáhat k vypracovanému tělu zakázanými podpůrnými preparáty, o jejich pozitivním vlivu na organismus. Rád bych vám jen zlehka nastínil, s čím se budete potýkat v běžném životě, zvolíte-li si cestu lží a dopování. Ze začátku se tato cesta  jeví jako sen. Vše je jednoduché, máte sílu, energii, chuť, obdiv ostatních….. Na konci bývá únava, první syndromy různých onemocnění, neschopnost aktivně ovlivnit svoje svaly a tělo.   Příběhy, pohádky, občas i lži slýcháváte denně v posilovnách. Někde jste již určitě zaslechli o jídle nebo tabletce, která zázračně funguje na růst svalové hmoty.Určitě jste také slyšeli o kamarádech, kteří nabrali během dvou měsíců 10 kg čisté svalové hmoty a  se samozřejmostí vám tvrdí, že si váhu zvýšili pravidelným snídáním jogurtů, nebo zázračnou genetickou vybaveností. V tomto případě by jim mohl závidět  kdejaký  poctivě cvičící. Všichni začneme najednou přemýšlet o vlastní nedostatečnosti a o tom, kde děláme chybu. 

Jak je to se zázračnou genetikou

     Jak sami víte,  cvičení je dřina. Je to mravenčí práce. Tělo vám nedaruje nic bez toho, aniž byste se nemuseli potit v posilovně a správně se stravovat. Ne každý člověk má ty správné genetické předpoklady. Podle somatotypu (typ postavy) můžete zjistit, zda právě vy máte základní předpoklad ke skvělé kulturistické postavě.
Existují tři základní typy postav lidí - ektomorf, mezomorf a endomorf, kteří se liší stavbou těla a mají i svá dietní specifika.
Ektomorf -  je od přírody hubený až vyhublý, má dlouhé a tenké kosti, plochý hrudník, úzká ramena. Nemá podkožní tuk. Má problém s nabíráním hmotnosti. Samozřejmě má také rychlý metabolismus. Trénink by měl mít maximální, ale krátký.

Endomorf - má naopak sklon k ukládání tuku. Má silné a těžké kosti. Snadno nabírá hmotnost a svaly, ale má problémy s jejich vyrýsováním. Při cvičení se doporučují i jiné pohybové aktivity, např. kolo, plavání, běh, atd.

Mezomorf -  má od každého něco. Je od přírody svalnaté až atletické postavy. Má široká ramena, klenutý hrudník, úzký pas. Má přirozeně velkou sílu. Svaly má velké a vyrýsované.  Tito lidé mají sklony k přetrénování. Trénink by měl být co nejpestřejší, s občasnou změnou intenzity a zátěže.

ektomorfendomorfmezomorf
     Pokud chcete být tedy na špici, měli byste mít předpoklady typu mezomorfa. Tento typ je ideální  pro rozvíjení sportu a růst svalů. Svaly reagují na výkon velice dobře a jejich následná regenerace je výborná. Oproti ektomorfovi a endomorfovi použije mezomorf poloviční námahu, aby dosáhl stejného úspěchu.
Jestliže se nehodíte do tohoto typu postavy, neztrácejte chuť do dalšího cvičení. Vše je jen na vašem odhodlání něco ve svém životě změnit. Toto rozdělení postav totiž není jediným faktorem k úspěchu. Je mnoho dalších, které ovlivňují váš výkon, např. trénovanost, strava, spánek, čas, sociální podmínky a mnoho dalších.    

     Mnozí z vás si teď řeknou, proč se vám snažím vysvětlit něco, co všichni dobře znáte a  o čem jste se jinde dočetli, byť v jiné formě. Budu se snažit být otevřený a postupně se vám ve svých článcích pokusím sdělit vše, čím jsem sám prošel a co jsem se za léta své trenérské praxe naučil. Nebylo to vždy příjemné, ale, jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí“. Kdybych jen mizivé procento z vás, kteří přemýšlíte o tom, že začnete cvičit přesvědčil, jakou cestou se máte vydat, pak moje práce není zbytečná.   

Zkušenost s dopingem

     Pamatuji si doby, kdy vycházelo jen pár knížek o cvičení a internet byl v začátcích. Zkráceně – odbornost nebyla žádná a všichni uměli všechno. Vznikaly první posilovny v panelácích nebo ve sklepech obytných domů. Když jste měli štěstí, narazili jste na posilovnu, která měla tři zapáchající místnosti, samozřejmě neklimatizované, které byly plné po „domácku“ vyrobených posilovacích strojů. Ve vybavení měly samozřejmě spoustu činek, se kterými si většinou nově příchozí nevěděl rady. Odbornou pomoc vám bohužel neposkytl ani kvalifikovaný trenér, protože ve většině případů tam žádný nebyl.
     S odstupem let vidím svoji první návštěvu v posilovně jako více než úsměvnou. Po cvičení, které jsem si sám rozložil a jeho intenzitu si i sám určil bez jakýchkoliv předešlých zkušeností, se mě zmocnila neuvěřitelná eufórie z napumpovaných svalů, o kterých jsem nevěděl, že vůbec existují. Příští den jsem bez varování dostal svalovou horečku z přetrénování. Bohužel nebyl v té době nikdo, kdo by mě upozornil na to, co mám dělat, jak se protahovat a jak po cvičení regenerovat svaly. Postupem času jsem musel vše odkoukat od ostřílených „borců“, kteří přede mnou měli náskok. Někdy jsem byl nucen sklonit hlavu a  zeptat se, jak se některý ze cviků provádí. Časem si všichni zvykli na mé všetečné dotazy a  já tak získal spoustu nových kamarádů, kteří měli stejný zájem jako já. S nadšením mi radili, jak se správně stravovat, jaké brát doplňky stravy, jak cvičit atd.
     Za nějaký čas se dostavilo období, které většina aktivních, delší dobu cvičících lidí dobře zná – stagnace. Svaly přestaly růst a váha se zastavila. Zkoušel jsem různé změny cviků, ale bez úspěchu. Kamarádi z posilovny nabírali svaly a shazovali tuky bez problémů dál. Někteří měli opravdu giganticky vyrýsované svaly. Když jsem se jich zeptal, jak to dělají, dostal jsem mnoho zajímavých, smyšlených rad typu: „Každé ráno snídej jogurty nebo si dávej vysoké dávky proteinu do plnotučného mléka, pravidelně cvič,...“ Když jsem se jich zeptal, jestli si nepomáhají jinak, byli ochotni lhát a dušovat se, že jsou čistí. Jeden z nich to po necelém roce dotáhl z váhy 90 kg až na 126 kg, obvod bicepsů měl kolem 50 cm, akné po zádech, jasnou gynekomastii a zalité svalstvo. Tahle lež mě utvrdila v tom, že se  chci v tomto oboru vzdělávat a dosáhnout tak co nejvyšší odborné úrovně.
     Dnes ze své zkušenosti a praxe vím, že vám většina cvičících neřekne pravdu o tom, jak dosáhli vyrýsovaného těla a vysněných rozměrů. A co víc, jakou cenu za to zaplatili. Nikdo se tím nechce chlubit. Také proč? Je to konec konců každého věc, jen nevím, proč by vám měli vyprávět pohádky. Ty mají vždy dobré konce, ale realita dopingu je úplně jiná.  
     Dnes se můžete potkat s dalším typem lidí, kteří o steroidech mluví v superlativech. Slibují nevídaný a rychlý efekt. Stačí jen, když si od nich zakoupíte pár tabletek a pokud se nebojíte, tak i nějaké ampule. Ano, ti vám řeknou vše, co chcete slyšet. Bohužel většina z nich ani neví, co přesně prodávají, jaké má preparát vedlejší zdravotní účinky a následky na lidský organismus. Dealer chce zkrátka jenom vydělat bez ohledu na následky a zdraví člověka.
     Nechci v tomto článku vyvracet užívání anabolik nebo nabádat k užívaní zakázaných látek (to je na vašem rozhodnutí). Ať chceme nebo ne, se zakázanými látkami se dnes setkáváme v každém sportu, ať vrcholovém, kondičním nebo rekreačním. 
     V dalších dílech této série článků chci jen poukázat na chyby, které by se vám mohli stát osudnými. Neznalost zakázaných látek vás může připravit o zdraví. Nespoléhejte se na to, co kde zaslechnete. Zdraví máte jen jedno a pokud se rozhodnete tyto látky užívat, tak si nejdříve něco málo o nich přečtěte. Jen tak se vyvarujete chyb, které by vás mohly doprovázet celý život.  

     V příštím díle Vám řeknu něco více o dopingové historii a potom už se naplno vrhneme do světa dopingu a jeho vedlejších účinků.....

Obrázky:
www.spoko-clan.de

Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
13.02.2008 21:58:55 » další pokračování » tudr (xxx.2.132.190)
těším se na další pokračování, velmi zajímavý článek. a ve,mi mě nadchnul upřímností. Sám cvičím přes 12 let, a setkal jsem se s tím samým. mluvíš mi z duše.. Díky
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.