VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Formule 1 - Velká cena Španělska
Ze světa sportu | 12.05.2009 00:01:39 | redakce | zobrazeno : 3920x | komentáře : 0

Ve čtvrtém závodě v sezóně F1 opět kralovala stáj Brawn GP. Jejich monoposty předvedly svou sílu na trati již v kvalifikaci. Ferrari si oproti předchozím závodům v tomto závodě nevedlo špatně, ale stále to nestačilo na vyšší příčky.

Kvalifikace

Sobotní kvalifikaci vyhrál na poslední chvíli Jenson Button z Brawn GP. Za ním se umístil Sebastian Vettel ze stáje Red Bull. Button měl co dělat, aby stihl zajet poslední měřené kolo v kvalifikaci, které ho posunulo na první pozici. Světla označující kvalifikaci totiž zhasla těsně po projetí Buttona. Ten zajel nejrychlejší kolo s plnou nádrží a musel se ještě vyhýbat pomalejším jezdcům. Ferrari, které vkládalo do tohoto závodu mnoho, se umístilo na čtvrté příčce. O to samé se snažila stáj McLaren, která ovšem propadla o hodně příček níže. Lewis Hamilton tedy skončil na čtrnáctém místě a jeho stájový kolega Hekki Kovalainen na místě osmnáctém. Pro McLaren to bylo velké zklamání.

Závod

Po odstartování se do čela dostali oba jezdci Brawn GP. Hned za druhou zatáčkou došlo ke kolizi díky Trullimu, který vyjel z trati, dostal smyk a střelil to hned na trať, kde způsobil karambol. Nejvíce to odnesli vozy Toro Rosso. Na trať ihned vyjel Safety car, který doprovázel vozy do té doby, dokud nebyla trať uklizená. V pátém kole, po odklizení trosek, byl závod znovu odstartován.

V 21. kole bylo pořadí následující: 1. Barrichello, 2. Rosberg, 3. Button, 4. Massa, 5. Vettel, 6. Heidfeld, 7. Kubica, 8. Hamilton. Rosberg, Heidfeld, Kubica i Hamilton ještě nebyli v boxech.

V padesátém kole míří Barrichello k mechanikům, stejně jako čtvrtý Rosberg. Button je v čele a Barrichello se vrací na druhém místě. Oba si udrželi své pozice až do cílové roviny a stáj Brawn GP tak mohla slavit druhé double vítězství letošní sezóny, poprvé to bylo na VC Austrálie. Massa, který měl problémy s nedostatkem paliva, dojel nakonec na šestém místě. Brazilec tak na pátý pokus získal vůbec první body v letošní sezóně.