VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Formule 1 - Velká cena Turecka
Ze světa sportu | 09.06.2009 23:59:35 | redakce | zobrazeno : 3812x | komentáře : 0

Velká cena Turecka Formule 1 znamenala především další vítězství pro team BrawnGP a jejich jezdce Jensona Buttona. Zabodoval také team Red Bull, jehož jezdci obsadili druhé a třetí místo.

Kvalifikace
Turecká trať je proslulá tím, že kdo vyhraje kvalifikaci, vyhraje závod. K tomuto kroku se nejvíce příblížil team Red Bull, který vybojoval v Turecku pole position, díky mladému jezdci Sebastianu Vettelovi. Na druhém místě těsně skončil team Brawn GP, který byl o 105 vteřin pomalejší a byl to právě Jenson Button, který si vybojoval druhé místo před svým teamovým kolegou Rubensem Barrichellem, který dojel třetí.
Zdá se, že Red Bullu už konečně funguje dvoupatrový difuzor, tento fakt
potvrdil i Mark Webber, který startoval závod ze čtvrtého místa. Vettel při tiskové konferenci děkoval svým mechanikům, že dokázali připravit
monopost dobře na sobotní kvalifikaci po pátečním tréninku, kdy došlo k závadě motoru a odkroužil na dráze jen tři kola.

Závod
Pravidlo o trati v Turecku se nepotvrdilo, když Sebastian Vettel Velkou cenu Turecka nevyhrál. Hned v prvním kole udělal chybu a posunul se na druhé místo. Na první místo se tak dostal Jenson Button, který suverénně dojel na první místo bez jediné chybičky a potvrdil své prvenství v šampionátu. Barrichello, teamový kolega Jensona Buttona, měl smůlu a závod nedojel. Jeho vůz měl už po startu technické problémy a propadl se na  třinácté místo. Svoji ztrátu se snažil dohnat, ale při zběsilé stíhací jízdě škrtl při předjíždění o monopost McLarenu a urazil si kus předního křídla o zadní kolo Kovalainena.
Barrichello nedokázal s poškozeným autem dokončit všech 58 kol a ve chvíli, když ho měl teamový kolega předjet o celé kolo, zatočil do boxové uličky a vystoupil z kokpitu.

Radovat se mohl také team Red Bull, i když přišel o první místo. Obsadili druhé a třetí místo a posunuli se v poháru konstruktérů dál od svých pronásledovatelů, ale za vedoucím BrawnGP jsou stále daleko.
Oba jezdce na bodech měl i team Toyota, který se po debaklu před čtrnácti dny v Monaku ukázal v mnohem lepším světle.
Ferrari v Monaku ukázalo, že umí bodovat, ale v Turecku opět s McLarenem nepředvedli žádný slušný výkon a skončili na nižších pozicích.