VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Formule 1 - Velká cena Itálie
Ze světa sportu | 14.09.2009 20:36:04 | redakce | zobrazeno : 4091x | komentáře : 0

Nedělní závod Velké ceny Itálie v Monze znamenal další "double" vítězství pro team Brawn GP. Jako první dojel Rubens Barrichello a jako druhý jeho kolega Jenson Button.

Kvalifikace
Sobotní kvalifikaci na Velké ceně Itálie vyhrál Lewis Hamilton ze stáje McLaren Mercedes. V letošní sezóně je to  podruhé co získal pole position a v jeho kariéře je to popatnácté.
Vítězství bylo těsné, dvě desetiny sekundy ho dělili od druhého nejrychlejšího času, který zajel Adrian Sutil z teamu Force India. Jako třetí se umístil Kimi Räikkönen s vozem Ferrari.
Nový teamový kolega Kimiho Räikkönena, náhradník za zraněného Massu a odvolaného Luca Badoera, je Fisichella, který bude jezdit za team Ferrari do konce sezóny. Vstup v novém rudém teamu se mu nezdařil a zajel čtrnáctý čas a po jezdecké chybě dokonce havaroval. „Ráno to byla moje chyba. V kvalifikaci jsem to pak mohl dokázat (postoupit do finále pro deset nejrychlejších vozů), auto na to mělo. Mně se ale nepodařilo zajet skvělé kolo,“ uznal Fisichella, první italský pilot hájící v Monze barvy domácí stáje od startu Ivana Capelliho v roce 1992

Závod

Brawn GP opět ukázala své kvality nejen u jezdců, ale i v kvalitě, rychlosti, připravenosti a spolehlivosti vozů.
Velká cena Itálie v Monze skončila pro team Brawn GP triumfem. Brazilec Rubens Barrichello dojel do cíle jako první a jeho teamový kolega Jenson Button za ním na druhém místě. Třetí skončil Fin Kimi Räikkönen z Ferrari.

Co se stalo s Lewisem Hamiltonem, který startoval z první pozice? Lewis Hamilton po startu vedení udržel, zvolil strategii na dvě zastávky v boxech, kam se poprvé vydal po patnácti kolech a díky tomu soupeřům ujížděl, že měl málo paliva. Zastávky v boxech vyšly nakonec nejlépe teamu Brawn GP, ty si naplánovali jednu zastávku.
V momentě, kdy odjeli Hamilton, Räikkönen i Sutil do boxů k poslední zastávce, otevřela se Brawn GP cesta k triumfu, neboť se trojice seřadila až za jejich vozy. Když už se zdálo, že je o medailistech rozhodnuto, udělal v posledním kole školáckou chybu Hamilton a narazil do svodidel. Fisichella, náhradní jezdec za Massu, dojel na slabém devátém místě.
Na trati v Monze propadl team Red Bull, od začátku jim trať nesedla.