VYHLEDÁVÁNÍ
Právě se nacházíte :

Od začátku.........
organizace a jejich soutěže | 28.08.2007 11:43:03 | redakce | zobrazeno : 6152x | komentáře : 0

Nevíte jaké byly počátky kulturistiky?? Jací byli první kulturisté?? Jak vznikaly kulturistické organizace? V tomto článku se to určitě dozvíte.

Ještě předtím, než Vás podrobně seznámíme se všemi organizacemi a soutěžemi, by bylo dobré Vás trošku seznámit s tím, co to vlastně kulturistika je.

Je to sport, při kterém se cíleně vyvíjí svalová vlákna. Díky posilování v posilovnách, ale i doma, a stravě zaměřené na dostatečný přísun živin a kalorií, máme možnost si tvarovat tělo. Pro nárůst svalové hmoty je také důležitý dostatečný odpočinek, aby se svalová vlákna po tréninku zregenerovala. V kulturistice je také možné urychlit růst svalové hmoty pomocí zakázaných látek (např. steroidů)

Historie kulturistiky


Počátky

Za „otce“ moderní kulturistiky je považován Eugen Sandow (1867 – 1925), který pocházel z Pruska. Jeho vzorem byli starověcí řečtí a římští sportovci. Tomuto ideálu se snažil svým cvičením co nejvíce přiblížit. Je považován za průkopníka tohoto sportu, protože byl první, který předváděl své svalnaté tělo.

Díky svým přehlídkám se stal tak úspěšným, že si mohl otevřít obchod, kde prodával první posilovací nářadí. V roce 1901 pořádal Sandow první kulturistickou soutěž v Londýně. Vyhrál ji William L. Murray z Nottinghamu z Anglie. Hlavní cenou byla vyřezávaná soška Sandowa, která je i dnes trofejí na soutěži Mr. Olympia.

Téměř o 3 roky později, 16. ledna 1904, se konala další kulturistická soutěž, tentokrát v Americe v Madison Square Garden v New Yorku. Vyhrál ji Al Treloar a jako cenu získal $ 1000 v hotovosti a titul „Nejlépe vyvinutý muž na světě“. Od té doby se začala kulturistika prosazovat po celém světě. Mezi nejznámější kulturisty tohoto období patřili Earle Liederman, Seigmunt Breitbart, Sig Klein, Gustav Frištenský (náš šampion),....


Nejlepší éra kulturistiky

Za nejlepší kulturistickou éru je považováno období mezi roky 1940-1970. V tomto období vzrostla popularita tohoto sportu. Díky zlepšeným tréninkovým technikám, lepší výživě a efektivnějšímu vybavení se zlepšovala svalová stavba kulturistů. Do tohoto období patří zejména Steve Reeves, Reg Park, Larry Scott, Bill Pearl, John Grimek a Irvin „Zabo“ Koszewski.

V roce 1939 byla kulturistika zařazena do AAU (Amatérská atletická unie) k soutěži ve vzpírání a o rok později byla tato soutěž pojmenována jako AAU Mr. America. Kolem poloviny 40. let se většina kulturistů vzbouřila, protože AAU povolovala pouze amatérské závodníky a zaměřila více pozornosti na Olympijský sport, vzpírání. To přimělo bratry Bena a Joea Weidrovi, aby založili IFBB (Mezinárodní kulturistickou federaci), která zorganizovala soutěž IFBB Mr. America, která byla otevřená pro profesionální závodníky.

V roce 1950, jiná organizace, NABBA (Amatérská kulturistická asociace) zahájila svou soutěž NABBA Mr. Universe, která se konala ve Velké Británii. Další důležitou soutěží je Mr. Olympia, která byla poprvé konána roku 1965 a v současné době je nejprestižnějším oceněním v kulturistice.

Tyto soutěže byly pouze pro muže. První ženská soutěž byla vytvořena organizací NABBA roku 1965 a jmenuje se Ms. Universe. Roku 1980 začala další ženská kulturistická soutěž pro ženy, Ms. Olympia.


Od 70. let do dneška

V 70. letech se kulturistika proslavila hlavně díky Arnoldu Schwarzeneggerovi a jeho filmu Pumping Iron. V této době se IFBB dostala do popředí kulturistiky a AAU začala upadat.

V roce 1981 byla Jimem Manionem vytvořena NPC (National Physique Committee), což je amatérská divize IFBB. AAU v roce 1999 rozhodla, že ukončí své kulturistické soutěže.

V tomto období se také dostali do vzestupu anabolické steroidy, které se začali užívat v kulturistice i v jiných sportech. Aby mohla bojovat proti steroidům a aby se mohla stát členem IOC (Mezinárodní olympijský výbor), zavedla dopingové testy pro steroidy a další zakázané látky.


Roku 1990 založil Vince McMahon novou kulturistickou organizaci, WBF (Světová kulturistická federace).


V roce 2000 byl podán návrh, aby se kulturistika zařadila mezi sporty na Olympijských hrách, ale to bylo zamítnuto.


Zdroj

en.wikipedia.org

www.sandowmuseum.com

historie
Eugen SandowAl TreloarEarle LiedermanSigmutn BreitbartSig KleinGustav FrištenskýSteve ReevesReg ParkLarry ScottBill PearlJohn GrimekIrvin "Zabo" KoszewskiArnold SchwarzeneggerJoe a Ben Weiderovi
Komentáře k článku
Nick :
Nadpis :
Text :
Pět plus pět je :
Výsledek napište slovy!
Nejnovější fotografie
mt_008
Galerie : Bojové sporty
Vloženo : 28.11.2010
Heroes Gate_25
Galerie : Heroes Gate
Vloženo : 01.06.2010
Olympic Star - Lindsey Vonn
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.02.2010
Megan Fox 06
Galerie : Sexy models
Vloženo : 23.06.2009
Hidetada Yamagishi 03
Galerie : Kulturisti
Vloženo : 03.05.2009
Heather Mae French 03
Galerie : Fitness & Figure
Vloženo : 03.05.2009

Valid HTML 4.01 Transitional

TOPlist

optimalizace PageRank.cz

Massbuilder.eu ©2007, ISSN 1803-0483, Podmínky serveru
Publikování nebo další šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.